Gördüklerim, duyduklarım, düşündüklerim…

Benim Adım Sam

Benim adım SamHukuk Fakültesi’nde okumak isteyenler ve şu anda okumakta olanların mutlaka izlemesi gerektiğini düşündüğüm filmleri siteden paylaşmaya karar verdim. Bu filmler, izleyenlerde hukuk ve adalet bilincini yerleştiren ve ileride karşılaşılacak olaylarda sahne sahne akla gelecek filmler diye düşünüyorum.

En önemlisi de, bu filmlerin (ve başka bir başlık altında paylaşacağım kitapların) öğrencilerimizin sadece “iyi bir hukukçu”dan ziyade “iyi, vicdanlı ve adil birer hukukçu” olmalarına katkı sağlayacağına inanıyorum.

Tanıtmak ve tavsiye etmek istediğim ilk film “Benim Adım Sam” (I’m Sam). Jessie Nelson’ın yönettiği 2001 yapımı bu film, zeka geriliği olduğu için kızı elinden alınan bir babanın (Sean Penn) dramatik öyküsü. Kızını geri alabilmek için bir hukuk mücadelesine girişen baba biraz da şans eseri piyasanın en başarılı ancak bu nedenle de en pahalı avukatlarından birini (Michelle Pfeiffer) tutar. İlk başta zorunlu olarak üzerine kaldığı için davayla çok ilgilenmeyen avukat, vicdanının sesini dinlemeye başladığında hem babaya en güçlü şekilde destek vermeye hem de özel hayatındaki sorunları daha iyi görmeye başlar.

Sadece iyi ve pahalı bir avukat olmanın mutluluk getirmediğini, asıl mutluluk için gerçek sevginin önemini anlatan bu filmi televizyonda defalarca gösterilmesine rağmen kaçıran tüm öğrencilere tavsiye ediyorum.

İşte filmin fragmanı:

Yorum yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 31/03/2011 by in Önerdiklerim, İzlenmesi gereken filmler.

Bu blog'u takip etmek için mail adresinizi yazınız

Diğer 17.412 aboneye katılın

Twitter’dan

En son yayınlananlar

%d blogcu bunu beğendi: