Gördüklerim, duyduklarım, düşündüklerim…

Bir Ayrılık

Uzun zamandan beri (Haziran 2011) izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir film önermemiştim. Bunun nedeni daha az film seyrediyor olmam değil, tavsiye edecek kadar güzel bir  hukuk filmine rastlamamış olmamdı. Ancak bu durum üç gün önce değişti.

Jodaeiye Nadar az Simin (İngilizce adıyla “A Separation”, Türkçe adıyla “Bir Ayrılık”) 2011 yapımı bir İran filmi. İran’ın zaten çok güçlü bir sinema sektörüne sahip olduğu artık genel olarak biliniyor. Bir Ayrılık da bu güce güç katmış bence. Daha ilk dakikadan sizi içine alan hikayesi, çok iyi görüntü kalitesi, hem açık hava hem de iç mekanda çok temiz çekimleri ve muhteşem oyunculuğuyla kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

Kanımca, filmin en önemli özelliği, İran gibi bize hem kültürel hem de toplumsal olarak yakın bir ülkede hukukun nasıl işlediğini çok iyi bir gözlem ve gerçekçilikle aktarmış olması. Filmin adı, ana karakterler olan Nader’le Simin’in boşanmasına odaklansa da aslında yaşadıkları ayrılık filmin arka planında kalıyor. Asıl ön plana çıkansa Nader’in bir anda kendisini içinde bulduğu ceza davası. Her şey o kadar doğal ve gerçek ki, avukat olmak isteyen Hukuk fakültesi mezunlarına staj eğitimde bu film gösterilse yeridir 🙂 Film, İran’daki rejim sorunu açısından, kadınların en güçlü hallerinde  bile erkeklere boyun eğmek zorunda kalması açısından veya dinî duyguların vicdan ve dürüstlük güdülerimiz üzerindeki etkisi açısından da okunabilir. Siz hangi açıdan bakmak istediğinizi kendiniz seçin. Fakat, Berlin’de en iyi film dalında aldığı Altın Ayı’nın ardından geçen günlerde de Altın Küre’de en iyi yabancı film seçilerek aldığı ödüllere bir yenisini eklemiş olan bu filmi mutlaka bir şekildeseyredin.

Konuya gelince, Simin (Leila Hatami), İran’daki rejimden bunalmıştır ve eşi Nader’den (Peyman Moadi) yurt dışına kaçmalarını ister. Nader’se birlikte yaşadıkları alzheimer hastası babasını tek başına bırakmak istemez. Bunun üzerine Simin boşanmaya ve kızının velayetini üzerine alarak kızıyla birlikte ülkeyi terk etmeye karar verir. Ancak yargıç boşanmak için iki tarafın da rızasını arar; olmayınca çifti boşamaz. Simin ailesinin yanına taşınır. Ancak ortada bir sorun vardır: Alzheimer hastası babaya artık kim bakacaktır? Nader gündüzleri çalışmaktadır. Simin’se artık ailesinde yaşamaktadır. Bu nedenle Nader babasına bakması için Razieh’yi (Sareh Bayat) tutar. Nader’le ettiği bir kavganın ardından hamile olan Razieh merdivenlerden düşer ve bu nedenle bebeğini düşürdüğünü iddia eder. Nader bir anda kendini bir cinayet davasında sanık olarak bulur.

Yorum yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 24/01/2012 by in Önerdiklerim, İzlenmesi gereken filmler and tagged , , .

Bu blog'u takip etmek için mail adresinizi yazınız

Diğer 17.335 aboneye katılın

Twitter’dan

En son yayınlananlar

%d blogcu bunu beğendi: