Gördüklerim, duyduklarım, düşündüklerim…

Art of Living (Yaşam Sanatı) – 15 Ağustos 2011

Benim Anayasam’ın 15 Ağustos’ta yayınlanan programında konuğum Art Of Living’den Gonca Şensözen’di. Yaşam Sanatı olarak Türkçe’ye çevrilen Art of Living 151 ülkeye yayılmış bir sivil toplum örgütü. Hindistan kökenli bu dernek çeşitli ders ve kurslarla daha sakin ve barışçıl insanlar olmamız için çeşitli yollar göstermeyi amaçlıyor.

“Stresten arınmış birey, şiddetten arınmış toplum” yaratmak amacını taşıyan örgütün eğitim içeriğinde yaşamla ilgili pratik bilgiler, yoga, meditasyon, nefes teknikleri bulunuyor. Mantık şu: Günlük hayata kolayca adapte edilen yaşam sanatı tekniklerini uygulayarak tüm stresten kurtulabiliyoruz. Bireylerin stresten kurtulmasıyla toplumdaki şiddet de azalıyor.

Gonca Hanım’a göre yeni Anayasa’da iki alanda yaşam sanatı tekniklerinden yararlanılmalı: Eğitim ve sağlık. Herkesin mutlu olma hakkı olduğunu söyleyen Şensözen, ne okulda ne de aile içerisinde negatif duygularla nasıl baş edebileceğimizi öğrendiğimizi ifade etti. Kendi kişisel gelişimimiz üzerine çalışmadığımızda içimizdeki stresi dışarıya şiddet olarak yansıttığımızı düşünen Şensözen okullardaki müfredata kendine saygının ve diğer yaşam sanatı tekniklerinin de eklenmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık alanında da alternatif tıbbın batı tıbbına destek olarak uygulamaya geçmesi gerektiğini belirten Şensözen ilaçla tedavinin tek tedavi olarak sunulmasına karşı çıkmamız gerektiğini ifade etti: “Örneğin depresyon tedavisinde nefes tekniklerinin en az ilaç tedavisi kadar etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.”

Buyrun dinleyin.

benim_anayasam_15.08.2011

Konuğum Gonca Şensözen’in seçtiği ve programın ortasında çaldığımız şarkı şuydu:

Bu şarkı, şurada tanıttığım şu muhteşem filmin özgün müziği aynı zamanda:

Yorum yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07/10/2011 by in Benim Anayasam and tagged , .

Bu blog'u takip etmek için mail adresinizi yazınız

Diğer 17.412 aboneye katılın

Twitter’dan

En son yayınlananlar

%d blogcu bunu beğendi: