Gördüklerim, duyduklarım, düşündüklerim…

V For Vendetta

v-for-vendetta-film-afisÖğrencilere tavsiye ettiğim bir diğer film V For Vendetta. Sinema aleminin en iyi distopya örneklerinden biri olan bu film, çok iyi bir çizgi roman uyarlaması.  Hikaye gelecekte geçmesine karşın, aynı Ursula K. LeGuin hikayelerinde olduğu gibi, aslında bugün anlatılıyor. Bu anlamda, hikaye günümüzde  geçiyor bile diyebiliriz.

Bilinmeyen bir gelecekte İngiltere’deyiz. Ülke korkunç bir faşist rejim altında ezilmekte. Her tarafta devletin görevlileri şiddet kullanarak düzeni ve “güvenliği” (!) sağlıyor. Tabii bu sırada tüm insan hakları ortadan kaldırılmış durumda. Baskı, zulüm ve denetim günlük hayat olmuş. Ülkede müzik çalmak bile yasaklanmış. Bir gün, yüzünü maskeyle gizleyen birisi bu faşist düzene karşı -devlete göre terörist- eylemlere girişmeye başlıyor. Kendisine V adını veren maskeli (aynı maskeyi bugün Anonymous da kullanıyor) bu kişinin (Hugo Weaving) giriştiği bu terörist (!) eylemlerden birisi belediye hoparlöründen müzik yayını yapmak! Bunun yanında, V’nin şiddeti reddettiğini söylemek mümkün değil. Zaten nihaî amacı da İngiltere Parlamento’sunu havaya uçurmak! V’nin yanındaki isimlerden biri, ona hep bir süpheyle yaklaşan Evey (Natalie Portman). V’nin Evey’nin güvenini kazanma yöntemi günlerce tartışılmaya değer. Filmin sadece o bölümü bile derin felsefî bir tartışmanın konusu.

Daha fazla ayrıntıya girmeyeyim, filmin heyecanını kaçırmayayım. Ama özellikle Anayasa Hukuku öğrencilerinin bu muhteşem eseri izlerken iktidar-baskı arasındaki doğrudan ilişkiyi ve güvenlik-insan hakları arasındaki ilişkinin aslında ters bir ilişki olmadığını düşünmelerini isterim. Zira güvenlik adına yaratılan baskıcı rejim bizzat kendi şiddetini (V’yi) yaratıyor. İlk başta terörist kabul edilenler de en sonunda… neyse, söylersem finali de anlatmış olurum. En iyisi siz önce aşağıdaki fragmanı, sonrasında da filmin kendisini bulup izleyin. Özellikle de bugünleri anlamak için.

Yorum yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11/06/2011 by in Önerdiklerim, İzlenmesi gereken filmler and tagged , , , .

Bu blog'u takip etmek için mail adresinizi yazınız

Diğer 17.412 aboneye katılın

Twitter’dan

En son yayınlananlar

%d blogcu bunu beğendi: