Gördüklerim, duyduklarım, düşündüklerim…

Pleasantville

pleasentvilleBugün, şu saatte, öğrenciler HSYK’nin Anayasa’da nasıl yeniden düzenlenmesi gerektiğine dair bir ödev hazırlama telaşı içindeyken kendilerine çok manidar bir film önereceğim: Pleasantville. 🙂 Hem yönetmeni hem de yazarı Gary Ross olan 1998 yapımı film, en iyi sanat yönetmeni, en iyi kostüm ve en iyi film müziği dallarında Oscar’a aday gösterilmişti.

Aslında eğlenceli bir Pazar sineması havasındaki bu filme hukuksal bir bakış açısıyla baktığınızda çok ciddi bir toplum eleştirisi görmeniz mümkün. Sorunsuz ve mutlu gibi gözüken toplumların aslında itaatkar, tek düze ve hatta faşizan olduğu, gerçek anlamda demokratik toplumlarınsa sorgulayan bireylerden oluşan ve farklı renkleri, tutkuları, heyecanları ve buna bağlı olarak sorunları, kavgaları ve hatta yangınları da bünyesinde barındıranlar olduğunu çok eğlenceli bir dille anlatan Pleasantville’in başrolünde Tobey Maguire var. Amerikan rüyasının boşluğuna ve bireyler ve azınlıklar üzerindeki toplumsal baskılara karşı bir manifesto olarak seyredilebilecek Pleasantville’de siyahlar üzerindeki ırkçı baskıya, sivil itaatsizliğe, kadın özgürleşmesine ve cinsel devrime göndermeler bulmak mümkün.

İki kardeş (Tobey Maguire ve Reese Whiterspoon), her şeyin mükemmel ve herkesin mutlu olduğu Pleasantville adlı siyah beyaz diziyi izlemek isterken kumandaları bozulur. Tam bu sırada -şans eseri (!)- oradan geçmekte olan televizyon tamircisi onlara yeni bir kumanda verir. Kumandayı kullanan kardeşler kendilerini bir anda dizinin içinde buluverir. Dizinin bütün bölümlerini bilen David, Pleasantville’in aynı seyrinde devam etmesi, yani şehirde sorun çıkmaması ve herkesin mutlu olmaya devam etmesi için kardeşini şehre uyum sağlamaya ikna etmeye çalışır. Kardeşi Jeniffer ise aklıyla değil duygularıyla hareket ederek dizinin tüm kurallarına aykırı hareket edecektir. Önce kardeşini durdurmak isteyen David, yavaş yavaş şehirdekilerin mutluluğunun cehaletten ve tek düzelikten kaynaklandığını anlayacak ve Pleasantville sakinlerinin gerçek güzellikleri görmesi için “uygunsuz” hareketlere girişecektir. David’in çabalarıyla Pleasantville renklendiği kadar “mükemmelikten” de uzaklaşacaktır.

İzlediğim film hem eğlenceli olsun, hem de okuduğum fakülteye yaraşsın diyenler için, işte fragman:

2 comments on “Pleasantville

 1. sevinç
  08/05/2011

  Hocam Pleasantville filmini internette de birkaç baktığım dvdcide de bulamadım.İzleyebileceğim bir site var mı bildiğiniz ya da nerden bulabilirim bu filmi?

  • Serkan Köybaşı
   09/05/2011

   Ben sanırım İstiklal Caddesi üzerindeki Mephisto’da görmüştüm. Oraya da bir bak, bulamazsan benden ödünç alabilirsin.

Yorum yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bu blog'u takip etmek için mail adresinizi yazınız

Diğer 17.335 aboneye katılın

Twitter’dan

En son yayınlananlar

%d blogcu bunu beğendi: