Gördüklerim, duyduklarım, düşündüklerim…

Philadelphia

Philadelphia_impBu sefer tanıtacağım film bir avukatın kendi hukuk şirketine karşı verdiği mücadeleyle ilgili. Yönetmenliğini Jonathan Demme’nin yaptığı 1993 yapımı Philadelphia, büyük bir avukatlık şirketinde çalışan Andrew Beckett’in (Tom Hanks) eşcinsel ve AIDS hastası olmasının ortaya çıkmasıyla şirketten atılmasını ve avukatın buna karşı verdiği onurlu mücadeleyi konu alıyor.

Bu tür filmlerin de etkisiyle, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa’da artık marjinal bir konu olmaktan çıkan eşcinsellik ve eşcinsellerin de eşit haklara sahip olduğu olgusunu çok akıcı bir dille anlatan Philadelphia 1994 yılında Tom Hanks’e en iyi erkek oyuncu dakında Oscar getirdi. Filmin Bruce Springsteen imzalı unutulmaz şarkısı Streets of Philadelphia da aynı yıl en iyi orijinal film müziği dalında heykelciği kucakladı.

Genç yaşına karşın gösterdiği üstün başarı sayesinde Andrew Beckett’e çalıştığı önemli ve büyük hukuk şirketinde yönetim kurulu üyeliği teklif edilir. Teklifi memnuniyetle kabul eden Andrew tam da bu sırada AIDS hastalığının ilk belirtilerini göstermeye başlamıştır. En sonunda Andrew’un eşcinsel ve AIDS hastası olduğunu keşfeden yönetim kurulunun muhafazakar, dindar ve homofobik diğer üyeleri, performans düşüklüğünü bahane ederek Andrew’u kovar. Daha yeni kendisine çok önemli bir dava verilen Andrew’sa kovulma sebebinin cinsel yönelimi ve AIDS hastalığı olduğunu kolayca anlar ve işten ayrımcılık nedeniyle kovulduğunu iddia ederek şirketine karşı dava açar. Dava ilerledikçe hastalığı da ağırlaşacaktır. Bu sırada en büyük yardımcıları sevgilisi (Antonio Banderas), ailesi ve homofobik avukatı Joe Miller (Denzel Washington) olacaktır.

Filmin yapım dönemi eşcinselliğin Batı’da bile hala tabu olmaktan çıkamadığı ve AIDS hastalığıyla ilgili toplumsal bilincin henüz yerleşmediği bir dönem. Bu nedenle filmin her iki açıdan Amerikan (ve dolayısıyla Dünya) toplumunu eğitme saikleri taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak bunun yanında Tom Hanks’in inanılmaz performansı, iyi ve inançlı bir hukukçunun tek başına da olsa devlere karşı nasıl başarılı olabileceğini belleklere kazıyor.

Fragmanını aşağıya koyduğum filmi tüm Hukuk öğrencilerine tavsiye ediyorum. (Eşcinsellerin de normal ilişkileri, aileleri ve dostlukları olduğunu ve AIDS’in havadan bulaşmadığını bilmeyenlerin ise filmi izlemesi şart!)

Yorum yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 15/04/2011 by in Önerdiklerim, İzlenmesi gereken filmler and tagged , , , .

Bu blog'u takip etmek için mail adresinizi yazınız

Diğer 17.412 aboneye katılın

Twitter’dan

En son yayınlananlar

%d blogcu bunu beğendi: