Gördüklerim, duyduklarım, düşündüklerim…

Otoriter Yönetimlerde Hayatta Kalma Rehberi (IV. ve son kısım)

Otoriter Yönetimlerde Hayatta Kalma Rehberi” olarak  bilinen aşağıdaki metin, bir ayda 3 milyon defa görüntülenen bir dizi doğaçlama, anlık tweet olarak Ocak 2017’de sosyal medyada yayınlanmıştır. Ortak unsurları, “Sevgilerle, Doğu Avrupalı Arkadaşlarınız” şeklindeki belirgin imza ve onu takip eden etiket  #LearnFromEurope (#AvrupadanÖğren) idi.

Rehber ABD’de ve birçok başka ülkede viral oldu, aralarında Lehce ve Filinpino’nun da olduğu farklı dillere çevrildi. Trump karşıtı protestolarda döviz haline getirildi, iki Amerikan Üniversitesi’nde incelendi, Joy Reid tarafından ulusal bir kanal olan CNBC’de bahsedildi ve ABD eski Çalışma Sekreteri Robert Reich tarafından tavsiye edildi.

Alıntıları ve özetleri çok sayıda online medya tarafından yayınlandı ancak bir bütün olarak ilk defa yayınlanıyor.

Martin Mycielski

(Çeviri: Serkan Köybaşı)

 

Otoriteri Destekleyenlere Yaklaşırken Uygulanacak 7 KURAL

 Ya eğer komşun, arkadaşın veya ailenden biri otoriter yönetimi destekliyorsa?

 

Kural 1

Her ne kadar söylediklerinin doğru olmadığını bilsen veya söyleneni saldırgan bulsan da onlara üstten bakma, büyüklük taslama. Vaaz verme, soru sor. Nereden geldiklerini, sorunlarının ne olduğunu ve sorunlarının çözümlerini neden bu yönetimde gördüklerini öğrenerek onları anlamaya çalış. Onlara halk olarak, eşitlerin olarak davran. Söylediklerinin doğru olduğuna inanıyorlar ve desteklerinin geçerli gerekçeleri olabilir.

Kural 2

Duygusal olma, ateşli tartışmalarda provoke olma. Diğer tarafın duygularına sükûnetinle, mantıklı yaklaşımınla karşı çık. Ne kadar öfkelenirlerse, sen o kadar sakin ol. Eninde sonunda onlar da sakinleşecek.

Kural 3

Ortak neyinizin olduğuna odaklan. Aynı mahallede mi yaşıyorsunuz? Aynı şirkette veya aynı sektörde mi çalışıyorsunuz? Topluluk ne kadar küçükse, o kadar kolay. “bunun hepimiz için yapılmış olmasına ihtiyacımız var, eğer dayanışmazsak hiçbirimiz bunu elde edemeyecek” gibi örnekler ver.

Kural 4

Onların dilini konuş, astınmış veya senin altındaymış gibi davranma – büyüklük taslar görünme (kural 1’e bak). Lanet okuyorlarsa, sen de onlarla birlikte lanet oku. Sana alaycı şekilde yaklaşıyorlarsa, sinirlenme veya gerilme, sen de alayla karşılık ver. Onlara aslında o kadar da farklı olmadığını göster (Kural 3’e bak). İki farklı dünyadan iletişim kurduğunuz sürece asla bir araya gelemezsiniz.

 

Kural 5

 Onların haber kaynaklarını engelleme, liderlerinden veya otorite olarak gördüklerinden kendini uzaklaştırma. Bunları, dünya görüşlerini ve taktiklerini anlamak için incele. Bunları kendi yararına, onların iddialarına daha iyi hazırlanmak için kullan. Her ne zaman bir şeye katılmıyorsan veya bir yalan yakaladıysan, bunu sakince seslendir, olguya dayanan gerekçelerle ifşa et.

Kural 6

Onları doğrudan etkilediğinde, o tarafın hareketlerinin gerçek hayattaki olumsuz etkilerini işaret et. Politikalarının onları, ailelerini, çocuklarını veya arkadaşlarını kişisel olarak nasıl etkilediğini veya içinde bulunduğunuz topluluğa nasıl dokunduğunu gösteren örnekler bulun.

Kural 7

 Bunların hiçbiri işe yaramazsa, bırakıp gitme, arkadaşlarını ve aileni terk etme, komşularından kaçma. Hatırla, bir otoriter seni kontrol etmek için seni bölmeye çalışır. Öyleyse, onları barbeküye çağır, bir bira aç, ve kim bilir, en nihayetinde o kadar da farklı olmadığının farkına varırlar.

– Sevgiyle, Doğu Avrupalı arkadaşlarınız

 

Kaynak: Verfassungsblog

Yorum yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bu blog'u takip etmek için mail adresinizi yazınız

Diğer 17.412 aboneye katılın

Twitter’dan

En son yayınlananlar

%d blogcu bunu beğendi: