Gördüklerim, duyduklarım, düşündüklerim…

Genç Siviller – 1 Ağustos 2011

Benim Anayasam’ın 1 Ağustos’taki bölümünde konuklarım Genç Siviller’den Ragıp Soylu ve Buket Kavak’tı. Yaratıcı ve eğlenceli eylemleriyle ses getiren Genç Siviller’in temel hedefi askerî vesayetin sona erdirilmesi ve Kürt sorununun barışçıl şekilde sonlandırılması.

Hak ihlallerine karşı herkesle birlikte yürüyebileceklerini belirten Soylu ve Kavak, 1982 Anayasası’yla en başından beri sorun yaşadıklarını ifade etti. Anayasa’nın yazım sürecinde yaşanan asker baskısının içeriğe de yansıdığını söyleyen Soylu, korunan kavramın vatandaş değil devlet olduğuna vurgu yaptı. Anayasa’da yapılan büyük değişikliklerin ilerleme olduğunu kabul eden Soylu, buna karşın başlangıçtaki muğlak ifadelerin halen aynen durduğunu belirtti.

Toplumdaki demokratiklik seviyesinin yasaların ve Anayasa’nın önüne geçtiğini belirten Kavak, yeni Anayasa üzerindeki ortaklaşmanın konuşularak çözülebileceğini söyledi. Konuştukça sükunetin milliyetçiliğin yerini alacağını iddia eden Kavak’a destek veren Soylu, bazı konuların tartışılamaz hale getirilmesinin Anayasa’nın değiştirilmesini engellediğini ifade etti.

Buyrun dinleyin:

benim_anayasam_01.08.2011

 

Programın ortasında çaldığımız şarkı şuydu:

Yorum yazmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 24/09/2011 by in Benim Anayasam and tagged .

Bu blog'u takip etmek için mail adresinizi yazınız

Diğer 17.412 aboneye katılın

Twitter’dan

En son yayınlananlar

%d blogcu bunu beğendi: